Eşya Depolama

Güvenli Eşya Depoları

Arviş Taşıma

Arşiv kişi kurum ve kuruluşların idari ve hukuksal olarak gerçekleştirdiği işlemlerin belgelerinin bulunduğu yerdir. Bu belgeler yazılı belge olabileceği gibi görsel belgeler ve veri tabanı gibi bilgilerde olabilir. Bütün bu belgelerin bir yerden başka bir yere taşıma işi arşiv taşımacılığıdır. Kişi ve kurumlar için önemli olan bu belgelerin taşınması basit bir iş değildir. Hastane, adliye, üniversite vs. gibi büyük kuruluşlar arşivlerinde birçok idari ve hukuki belge bulundururlar. Bu belgelerin taşınması sırasında herhangi bir kaybın yaşanması ya da belgelerin zarar görmemesi gerekir. Bu nedenle taşıma işi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Taşıma işi yapılırken belgeler belirli bir sıra ve düzene göre taşınırsa belgelerin tekrar arşivlenmesi kolay olur ama yaşanan küçük bir hata çok büyük sorunlara neden olabilir. Taşınan belgeler belge sahipleri tarafından tekrar yerine getirilemez belgeler olabilir.

Bu nedenle taşıma işi uzman nakliyatçılar tarafından yapılmalıdır. Buradaki belgeler belirli kategorilere ayrılarak taşıma işlemi gerçekleştirilebilir. Belgelerin kolileme işlemi çalışanlar tarafından yapılabileceği gibi kolileme işini nakliyatçı firmanın çalışanları da yapabilir. Arşiv taşıma işi yapılırken belgelerin konulacağı kutuların sağlam olması gerekir.

Taşıma sırasında kutuda meydana gelecek herhangi bir yırtılma içinde bulunan evraklarında zarar görmesine neden olabilir. Kutular taşınırken de koli taşıma aracı kullanılırsa belgelere zarar verme oranı en düşük seviyeye indirilir. Ayrıca kutuların sudan nemden zarar görmeyecek şekilde olması gerekir.

İçindeki belgeler sudan nemden zarar görmeyecek şekilde ambalajlanmalıdır. Koliler çok büyük olmamalıdır. Büyük kolilerin hem taşıması zordur hem de içine konulan belgeler ve dosyaların ağırlığından dolayı koliler yırtılabilir buda belgelerin zarar görmesine neden olur.

Ülkemizde arşiv nakliyat işi giderek yaygınlaşmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde arşiv taşımacılığı daha çok kullanılmaktadır. Kişi ya da kurumlar taşıma kolaylığı ve zamandan tasarruf sağlamak amacıyla arşiv taşıma işi yapan nakliyat firmalarını tercih etmeyi seçebilirler. Arşiv taşıma işi kolay görünse de aslında çok zor bir iştir. Planlı ve programlı çalışan uzman bir kadronun olması gerekir. Nakliyatçıların kamyon, koli taşıma aracı gibi gerekli ekipmanlara sahip olmaları gerekir. Arşiv taşıma işi yaptırılacağı zaman bu işi daha önce yapmış deneyimli elemanların bulunduğu nakliyat firmalarının seçilmesi her zaman müşteri açısından daha yararlı olacaktır.

Taşıma Planının Yapılması

* Arşivde bulunan eşyaların ilk olarak fizibilitesi çıkarılır ve buna uygun araçların, ekipmanların belirlenmesi yapılır.

* Arşivinizi incelemeye gelen eksperimiz taşıma sistemi hakkında müşterimize bilgi verdikten sonra anlaşma sağlanır ise sözleşme kapsamında arşiviniz taşınır.

Transfer Sürecinin Sağlanması

* Arşiv taşıma öncesinde yükleme ve boşaltma alanında güvenlik tedbirleri gereği refakatçi personeller ile taşıma hizmetinin gerçekleştirmesi sağlanır.

* Doğru ekipmanlar kullanarak arşivinizdeki dosyaların paketlenmesiyle mühürlü koliler içerisinde taşınır. Kolileri sadece arşiv sorumlusu tarafından açılabilir.

* Arşiv kolileriniz boşaltma alanına getirildiğinde gözetmen personellerimiz ve arşiv sorumlusuyla beraber istenilen yere boşaltma işlemi hiyerarşik yapıyla sağlanır.

* Arşiv sorumlusu gözetiminde araca yüklenen kolilerin miktarının sayımı yapılır.

* Yükleme ve boşaltma sırasında her hangi bir kaza veya olumsuz bir durum oluşur ise arşiv sahibine durumla ilgili hemen bilgi verilir.

Bir sonraki hizmet sayfamız olan Karayolu Taşımacılığı başlıklı konumuzda karayolu taşımacılığın önemi, tercih edilmesindeki sebepler ve maliyet oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

ARAMA YAP